Jump to content

Pardus 21.3 Linux işletim sistemi

Forjest

Önerilen İletiler

1639264970_pardus.png
Pardus 21.3 Linux işletim sistemi Yerli bir dağıtım olarak kullanıcıların karşısına değişik biçimlerde çıkan, şu an TÜBİTAK ve ULAKBİM tarafından ortaklaşa geliştirilen Pardus‘un 21.3 sürümü duyuruldu. Varsayılan olarak öncelikle UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamı olan XFCE ve sonra GNOME masaüstü ortamlarıyla gelen sistem, ayrıca sunucu versiyonuyla kullanıma sunuluyor. Pardus Yazılım Merkezi uygulamasında görsel ve işlevsel geliştirmeler yapıldığı söylenen yeni sürümde, Pardus güç yöneticisi uygulamasında görsel ve işlevsel geliştirmeler yapılmış bulunuyor. Xfce masaüstü ortamında varsayılan olarak yüklü gelen “sticky” notlar uygulamasında bazı geliştirmeler yapıldığı söylenirken, Xfce ve Gnome masaüstü ortamında yüklü gelen “gdebi” deb paket kurucu uygulamasının kaldırıldığı belirtiliyor. 5.10.0-16 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sürüm ile Pardus Yazılım Merkezi’ne 50’den fazla yeni uygulamanın eklendiği söyleniyor.

XFCE
1639264984_1.png

Gnome
1639264922_3.png

indirmelinki.png

Pardus Açık kaynak Linux işletim sistemidir.
Kaynak: https://www.pardus.org.tr
Link1 XFCE - Link2 Gnome iso dosyaları

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

KartalSoftware Forum kurallarını okudum ve kabul ettim.