Jump to content

Önerilen İletiler

1641739710_4jhslf.jpg
Şu an internet dünyasında en yaygın olarak Windows benzeri işletim sistemleri olarak tercih edilen Popüler Windows benzeri Linux işletim sistemlerini sizler için bir araya getirdim. Amaç Derli toplu hepsi bir arada olsun aranıldığında ve erişiminde kolaylık sağlaması.
 
Windows Benzeri Linux Işletim Sistemleri 2022


 

1-LINUXFX - WINDOWSFX
Linux dünyasına yeni katılan ve son günlerde adında çok bahsettiren windows10 işletim sistemi klonu olma özellikleriylede gündemde olan LinuxFX WindowSFX işletim sistemi,windows'tan linux işletim sistemine geçme işleminde kolaylıklar sağlayarak tasarlanmış bugüne dek en iyi windows benzerliğini üzerinde taşıyan tam özellikli diyebileceğimiz eksiksiz bir linux dağıtımı diyebiliriz.
1641739710_4jhslf.jpg
Kaynak: https://www.windowsfx.org/index.php/component/content/article?id=27

 

2 - DeepinOS Linux
DeepinOS Linux kendine has masaüstü geliştirmeleriyle son yıllarda bir çok linux camiasının dikkatlerini üzerine çekerek,Çin menşeili bu harika resmi dağıtımı olan bu sistemde aranılan bir çok şey söz konusu arkadaşlar,gerek kurulum kolaylığı,program oyun vb. uygulamalara ait googleplaystore benzeri üzerindeki program mağazasıyla ön plana çıkan geniş özellikleri ve windows'a benzerliğiylede yüksek önceliklere imza atmaya devam eden geliştirmeside halen daha süren ender diyebileceğimiz son yılların en kullanışlı arayüze sahip debian tabanlı deepin masaüstü arayüzlü işletim sistemi.
1641739895_kntblb.png
Kaynak: https://www.deepin.org/en/

 

3 - CHALETOS LINUX
Günümüzde eşine pek rastlanmamış olan üzerinde de bana göre büyük emeklere imza atmış geliştiricisinin sayesinde, yüksek optimizasyon ve windows benzerliliğide beraberinde olan, taktire şaayen bir linux dağıtımı olarak karşımızda. Gerek minimal boyutu ve temel gereksinimleri karşılayan görsellerin zengin olduğu araç ve donanımları bünyesinde barındıran günümüzde de adından hala söz ettiren popüler olan windows'a benzer linux sistemlerinden. Windows7/8 görselllerinin yoğun olduğu bir sistem günlük iş ofis vb. işlemler için bulunmaz nimet bir sistem.
1641739915_4noxrn.jpg
Kaynak: https://sites.google.com/site/chaletoslinux/download

 

4 - ZORINOS
Zorin linux işletim sistemi her ne kadar tam olarak windows'a benzemesede görüntüsü efektleri kendine has olan özellikleri ve yapısıyla masaüstü görünümü olarak çok yakın windows benzerliği olduğunu düşünerek geçmişten bugüne, ilk ve son kullanıcıların pratik olarak kullanım ortamı sağlaması nedeniyle yüksek tercih nedenleri arasında bulunan işletim sistemlerinden diyebiliriz arkadaşlar ubuntu tabanlı ve uyumluluğuylada farkı olmadan kullanılabilecek kaliteli bir dağıtım.
 
1641739905_zy9jkc.png

 

5 - Winbuntu Linux
Piyasada yaygın olarak,windows benzerliğiyle linux dağıtımlarının az bulunması nedeniyle geçmişte ubuntu tabanını ele alarak kendi hazırladığım windows simge ve görsellerini içeren ve bir çok sürücü + uygulamalar windows yazı tipleri vb. gelişmiş uygulamalarında dahil edildiği  eksiksiz bir linux dağıtımı olarak uzun zamandır internet dünyasında,türkiye sınırları içerisinde forumda da tercih edilen linux dağıtımları arasında bulunmaktadır +'sı belki şu olur Türkçe dil desteği varsayılan gelmesi vb. özellikler gibi düşünülebilir. güncelleme ve ubuntu tabanlı olmasıda ilk ve kullanıcı için ayrıca güzel bir tercih sebebi olabilir. 
 
1641740006_imrfhg.jpg
Kaynak: Sistem yapımcısı Forjest. silentall.net

 

6 - Linux Mint cinnamon
Linux Mint yaygın olarak en çok kullanılan linux dağıtımları arasında olduğunu hepimiz az çok biliriz,ne varki mint'in kendi geliştirdiği cinnamon masaüstü arayüzünün çok fazla windows pencereleri efektleri ve görsel manada benzeyişi nedeniyle,konuya dahil etme düşüncesi oluşmuşturki,son yıllarda'da cinnamon arayüze sahip olan linux dağıtımlarının bu benzerlilik düşünceleri ilk ve son kullanıcıya kolaylıklar sağladığının düşünülmeside bu dağıtımı kendine has bir özel dağıtım yapmaktadır.
 
1641740109_mint.png
Kaynak: https://linuxmint.com/

 

7 - Kubuntu Linux
Kubuntu linux bildiğimiz üzere kde ve kde plasma masaüstünün diğer dağıtımlara göre daha saf ve özelleştirilebilir olarak sunmasından dolayı + olarak windows'a benzerlilik bakımındanda cinnamon kadar etkili bir masaüstü arayüzüne sahip olması nedeniyle listeye aldım. Çünkü örnekle windows7 gagget ve transparent şeffaf sayfaların özelleştirilmesi istenirse eğer daha fazla özelleştirmeyle kullanıcının isteklerine göre yapılandırılıyor olmasından kaynaklı olarak, iyi bir seçenek olduğunu düşünmekteyim. Tabiiki bu yazdıklarım esasen bir çok masaüstü dağıtımlarında da yer almaktadır ne varki işleri pratik hale getirenleri amaç burada sunmak amaç.
1641740147_kubuntu.jpg
Kaynak: https://kubuntu.org
  • dosyabilgileri.png
  • Hepsi Linux işletim sistemleridir. Ücretsiz olarak kullanılabilmektedirler. Virüs vb. şeyler linux sistemlerinde çalışmaz tam manasıyla güvenli olan sistemlerdir. Eklediğim sistemler windows'tan geçişlerde aşinalığı gidermek işleri kolaylaştırmak anlayışına dayalı eklenmiştir. Seçkin olan linux dağıtımlarıdır. Kurulumları hakkında bilgi edinmek için görsel ve yazılı makaleler youtube vb. mecralarda linux adını aratarak bilgi edinilebilir.
  • Windows üzerinde yapılan bir çok işlemleri linux işletim sistemlerinde de yapabilirsiniz Media ofis vb. genel sistem araçlarını kullanabilmektesiniz.
  • Kurulum mantıkları tıpkı windows gibidir. İso dosyasını rufus ile yazdırıp cihazınızın boot yönergeleriyle başlatarak kuruluma başlayabilirsiniz. Linux işletim sistemlerinin diğer sistemlerden en büyük +'sı kurmadan boot ederekte live çalışır şekilde kullanılıyor olmalarıdır. Yani kurmadan boot ederek kullanım sağlanmaktadır. Bu tüm sistemler için geçerlidir linux olarak. Yararlı olması dileklerimle saygılarımla.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

KartalSoftware Forum kurallarını okudum ve kabul ettim.