Jump to content

Neden sanal makine kullanımı önemlidir?

Önerilen İletiler

Sanal Makine Nedir?
   Sanal Makine Bilgisayarlarımıza, Telefonlarımıza ve İşletim sistemi uygun olan her hangi bir cihaza yüklenerek ana ( Temel ) işletim sisteminden başka sanal bir işletim sistemi oluşturur, bu işletim sistemi Temel işletim sisteminden farksız çalışır.

İşletim sistemi çalışırken ana işletim sisteminden farksız olarak Ram, CPU ve Ekran Kartı gibi ekipmanları kullanır.

Sanal Makineler Kimler İçin Kullanışlıdır?
Sanal Makineler genel olarak yazılımcıların vaz geçilmezidir ( Testerlar, Yazılım Geliştiriciler, Siber Güvenlik Uzmanları ) çünkü sanal makineler cihazlar ve işletim sistemleri arasında geçiş yapma gereksinimi duymadan hızlı bir şekilde işletim sistemi değiştirmeyi ve bir çok sürümde deneme imkanı sunar yani vakit tasarufunda bulundurur bunun yanından ise bir çok cihaz kullanmak yerine tek cihaz kullanma imkanı sunar bu aşamada ise maliyeti azaltır.

Sanal Makinenin Avantajları;

• Sanal Makineler, tek bir fiziksel bilgisayarda çalışarak çoklu işletim sistemi kullanma olanağı sağlar. Böylece fiziksel alan, zaman, yönetim, donanım ve yazılım masraflarından tasarruf sağlar.
  • Eski uygulamaların desteklenmesi sayesinde yeni bir işletim sistemine geçme maliyeti ortadan kalkar.
  • Entegre felaket kurtarma özellikleri ve uygulama provizyonlama seçenekleri sunarlar.
  • Eski veya güncel bir işletim sistemi deneme imkanı sunar.
  • Eski ve uyumsuz yazılımları çalıştırma imkanı sunar.
  • Süpheli durumlarda kullanılır.
  • Parçalamak, Denemek veya bir sorun çıkarmak temel işletim sistemi için bir sorun çıkarmaz.
  • Sisteminizi ve önemli dosyalarınızı korur.
  • Diğer platformlar için yazılım geliştirme imkanı sunar.

Sanal Makinenin Dezavantajları;

• Bir bilgisayarda çok sayıda sanal makine çalıştırmak, sistemin fiziksel kaynaklarını tüketerek sistemin kararsız çalışmasına sebep olabilir.
  • Sanal makineler fiziksel makinelere göre daha düşük verim sunarlar. Ancak bu durumun önüne sanal ve fiziksel makineleri birleştirerek geçilebilir.

Şüpheli Durumlarda Sanal Makine Nasıl Kullanılır?
   Şüpheli bir dosya veya link size ulaştığı zaman bunu sanal makine çalıştırabilirsiniz bu sayede eğer tahmininiz doğru çıkar yani her hangi bir kötü niyetli yazılım çıkarsa sanal işletim sisteminiz bu durumda zarar görür ve temel işletim sisteminiz hala çalışmaya devam eder.

Sanal makineleri kapatmak, silmek, yok etmek veya tekrar yüklemek temel işletim sisteminden daha basittir bu sebepten dolayı temel işletim sisteminde denemeyen veya test edilmeyen durumlar sanal makinede test edilebilir.

Sanal Makinede Nasıl Diğer Platformlar İçin Yazılım Geliştirilir / Test Edilir?
   Bir çok kullanıcı bilirki bir dosya yükleme esnasında veyahut uygulama kullanım esnasında ekranda isletim sistemini seçmesi istenir bunu yazılım bazen kendi otomatik olarak yapsada bazen manuel veya kullancı onayı isteye bilir bunun sebebi yanlış indirilen bir işletim sistemi dosyası makineyi bozabilir, durdurabilir veya çalıştırmaya bilir.

Bunun sebebi her yazılım kendi işletim sistemine uygun olarak oluşturulur ve çalışması için dünyaya duyrulur. Sadece en çok duyduğumuz işletim sistemlerini düşünürsek ( Mac, Kali, Windows, Android, İos, Pardus vb. ) ve bunlar için özel bir cihaz düşünürsek maliyetli ve zaman kayıplı bir durum ile karşılasırız, sürümleri düşünmek ve kontrolünü sağlamak için bir çok cihaz almak doğru bir düşünce olmaz bu yüzden küçük denemeler, ihtiyaçlar için sanal makineler kullanılır.

Örnek: Windows ( İşletim Sistemi ) 7 - 8.1 - 10 - 11 ( Sürümleri )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

KartalSoftware Forum kurallarını okudum ve kabul ettim.