Jump to content

Yazılıma Nerden Başlanılmalıdır?


Önerilen İletiler

Merhabalar. Son zamanlarda oldukça fazla gördüğüm bir konu üzerine konuşacağım bugün. Hem makale hem de muhabbet tarzında bir yazı olucak. Umarım okurken sıkılmazsınız benim düşüncem tekrar tekrar okuyacaksınız  

İnternette dolaştığım süre içerisinde gerek forumumuzda gerek başka topluluklarda bu soruyu sıkça duyuyordum. İnsanlar sürekli bu soruyu soruyor ve bu aşamayı geçmiş olan görece bilgili diğer insanlar ise cevaplıyordu. Bir süre vakit geçti fakat hâlen bu soruları görmekteyim. İnsanların yazılıma olan ilgisi ve bu "Nereden başlanmalı?" sorusu çok karmaşık geliyor bana. Bu konuda birkaç öneride bulunacağım. Umarım faydalı olurum.

Serbest olun!

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; iki işi aynı anda yürütmek gerçekten çok zor oluyor. Bu yüzden önemli bir sınavınız varsa önce sınavınıza odaklanın ki hem yazılıma giriş yaptığınızda serbest olun hem de sınavınızı etkileyen bir etkene sahip olma durumundan kurtulun. Çünkü yazılım geliştirmek kolay değil. Zaman ve emek istiyor. Basit hataları bile gözden kaçırmak saatlerinize, hatta günlerinize mâl olabiliyor. Bu yüzden bu işe serbest bir durumda iken girmek sizin için daha iyi olur.

Sınav konusunu atlattık. Meşguliyetimiz yok. Tamamen serbestiz ve yazılıma giriş yapmaya hazırız. Peki ne yapmalıyız?

Hata Yapmaktan Korkmayın!

Hata yapmaktan korkmayın herkes böyle öğrendi sonuçta, bazen dışardan öğrenmediğimiz şeyleri hata yaparak öğrenebiliyoruz.

Araştırma yapmayı öğrenin!

Yazılıma giriş yapmadan önce araştırma yapmayı öğrenin. Çünkü yazılıma giriş yaptıktan sonra sürekli olarak araştırmanız gerekecek. Peki doğru araştırma nasıl yapılır? Doğru araştırma, anahtar kelimelerin doğru kullanımı ile yapılır benim düşünceme göre.

Örneğin;

"CSS yazı fontu değiştirmek"
Herhangi bir arama motoruna (Google önerimdir.) bu şekilde yazarsanız muhtemelen font-family ile ilgili sonuçlar elde edersiniz. Evet. font-family gerçekten de font değiştirmek için kullanıldığına göre anahtar kelime (yazı, font, css) kullanımı işe yaradı. Peki bu kadarı yeterli mi? Hayır.

Programlama dillerini öğrenirken yaptığınız pratiklerde çeşitli hatalar alacaksınız. Bu çok normal bir şey. Ancak hatanın çözümünü arama motorunda Türkçe olarak aradığınız zaman bulamama ihtimaliniz yüksek. Çünkü bu hatanın çözümü Türkçe dilinde paylaşılmamış olabilir. Ancak bana sorarsanız mutlaka İngilizce dilinde paylaşılmıştır. İşte bu yüzden araştırma yaparken İngilizce dilini olabildiğince çok kullanın.

Örneğin;

"CSS arkaplan rengini nasıl değiştiririm?"
Şeklinde arttığınızda bin tane sonuç verecekken,
"How can i change the background color in CSS"
Şeklinde arttığınızda iki bin tane sonuç verecektir. Çünkü İngilizce; ülkeler arasında ortak dildir.

Araştırma konusunu da hallettiğimize göre sırada ne var? Tabii ki de algoritma!

Ah bu algoritmalar...

Nedir bu algoritma? Bir türlü yazılıma giremedik diyebilirsiniz  . Ancak sabırlı olmak bu işin ilk kuralı.

Algoritma, programlamanın temelidir. Bir programı yazarken algoritmalar üretiriz. Program ise bizim ürettiğimiz bu algoritmayı uygular. Bu yüzden algoritma hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Algoritmayı da öğrendikten sonra sırada bir alan belirlemek var.

Ah, ne yapsam acaba?

Aslında bu kısım biraz kısıtlıyor gibi. Ancak ilk etapta oldukça yararlı olacaktır kısıtlamak. Kendinize bir alan belirleyin. Mobil oyunları mı seviyorsun? O zaman mobil oyun geliştirmek için gerekli programlama dillerini öğrenmeye bak. Bu sana daha çok yardımcı olacaktır. Çünkü insan, sevdiği bir şeyde başarılı oldukça iştahlanır. Yoksa sen farklı mısın? 

Alan belirledikten sonra işimiz kolay. Belirlediğin alanda araştırma yap ve kendine uygun bir programlama dili keşfet. Daha sonra bu dil ile ilgili kurslar satın alabilirsin. Derslerini alıp pratik yaptıkça bu işi kaptığını hissedeceksin. Bu süreçte herhangi bir sorun olduğu zaman burada olduğumuzu da unutma! 

Artık yazılıma benim gözümde giriş yapmış oldun. Keyfini çıkar ve eğlenmene bak. Umarım faydalı olmuştur. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

KartalSoftware Forum kurallarını okudum ve kabul ettim.