Jump to content

Sosyal Medya ve Sosyal Ağ Nedir? Farkları Nelerdir?


Önerilen İletiler

Sosyal Medya ve Sosyal Ağlar başta aynı anlamı taşır gibi gözükse de aslında Mac ve Windows kadar farklıdır, gelin bu farklılıkları birlikte göz atalım.

Sosyal Medya'nın tanımı veya kullanım amacı aslında tek yönlü paylaşım sistemidir diyebiliriz, bu platformlarda akışlar gerçekleşir ve paylaşım sonrası kullanıcının isteğine göre interaktif şekilde ilerler. Bu platformlar genellikle iletişim için kullanılır ve tek yönlü içerik paylaşımı yapılabilir.

Sosyal Ağ'nın tanımı veya kullanım amacı ise aslında 1950'li yıllarda bireylerin çevresindeki insanlarla iletişime geçmek için oluşturulmuş bir platformdur.

Sosyal Medya ve Sosyal Ağların Farkları Nelerdir?

  • Sosyal medyalarda içerik paylaşan kişiler arka planda hareket ederler fakat sosyal ağlarda bulunan kişiler izleyiciler ve kullanıcılar ile birlikte çalışabilir.
  • Sosyal Ağlar'da içerikler küçük kitleler ile birlikte daha hızlı ve büyük kitlelere yayılabilir.
  • Sosyal ağlarda ek medyalar daha çok kullanıma el verişli iken sosyal medyada aynı durum daha az rastlanır.
  • Sosyal Medyalarda içerikler daha fazla şekilde yayılabilir buna örnek olarak YouTube da her bir dakikada 72 Saate eş video yayınlana bilir. ( Değişiklik sergileyebilir. )
  • Sosyal Ağlarda belli veya kesin bir hedef kitle söz konuşudur fakat sosyal medyalarda aynı durum pek mümkün değildir.
  • Sosyal Medyalarda daha çok tartışma açılabilir ve kullanıcılar kendi arasında etkileşime girebilir.
    Domates bir meyvemidir veya menemen soğanlı mı soğansız mı haberleri buradan gelir. 😄
  • Sosyal Medya kullanıcılar arasında şekil alırken Sosyal Ağlar kişinin çevreşinde ele alınır.


Peki bir haber en çabuk nerede yayılır?
Bu sorunun cevabı ne kadar kolay gözükse de aslında değişkenlik gösteren bir konudur, bunun sebebine bakacak olursak haber türüne, ilgi alanlarına ve aktifliğe göre değişir çünkü sosyal ağlar kişinin ve kitlenin isteğine göre yorumlanır ve şekillendirilir.

Peki günümüzde kullanılan sosyal ağlar ve sosyal medya örnekleri nelerdir?

Günümüzde gerek pazarlama teknolojisi için, gerek kitle toplamak için veyahut daha fazla gelir elde edilmek için bu araçlar birleştirilebiliyor, peki en çok kullanılan araçlara bir kaç yorum ekleyelim. 

İnstagram, İnstagram tek yönlü paylaşım ve daha çok içerik üreticilerine hedef aldığı için bir Sosyal Medya örneğidir, fakat instagrram ın alt başlıklarını düşünürsek ( Mesajlaşma veya etiketleme ) bunlar haberleşme veyahut iletişim için kullanılabilir yani bunlar Sosyal Ağ örneği de sayılabilir.

Not: İnstagram kendi olarak Sosyal Ağ değildir.

Facebook, Facebook ve instagram kullanan ayrı veya birleşik kitleler var olsada ve aynı içeriği paylaşan kişiler var olsada buradaki en büyük fark şudur, instagram herkesi takip etmenize imkan sunarken facebook o kişiler ile ister iletişim için arkadaşlık kurmayı ister o kişileri takip etme imkanını sunar yani facebook genel özellikleri ile Sosyal Ağ'dır.
** İletişim için Mesengerı kullanır.

Not: İnstagram gizli profil ile istediğiniz kişiler ile iletişime geçme imkanını sunar fakat facebook sizi bir sayfa yaparak insanların tek taraflı takip etme imkanını ve haberleri yayma imkanını sunar.

Linkedin, Linkedin bir Sosyal Ağ'dır istediğiniz kitleye az bir kitle ile hızlı ve mükemmel şekilde ulaşabiliriz.
Youtube, Youtube bir Sosyal Medya'dır içerik üreticisi izleyiciler ile yüksek bir şekilde iletişime geçemez fakat onlarla küçük iletişim kullanabilir.
Reddit, Blog Siteleri, Forum Siteleri şeklinde çeşitlendirilebilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

KartalSoftware Forum kurallarını okudum ve kabul ettim.