Jump to content

Yazılımda en çok duyulan terimler


Önerilen İletiler

Yazılımcıların birçok kez kullandığı sabitleşmiş kalıp terimleri hiç merak ettiniz mi?

Debugging: Yazılan kodda var olan potansiyel hataların < Mantık Hataları Dahil > veya kod çalıştıktan sonra oluşan hataların çözüme ulaştırılması için izlenen yola verilen addır.

 Algoritma: Türkçesi Akış Şeması olan algoritma kodun yazılmadan veya yazıldıktan sonra sorunların çözüme ulaştırılması için izlenen yol haritasıdır.
Not: Kodun yazılması veya mantığa dönüştürülmesi için oluşturulan yolda algoritmaya dahildir.

Loop: Yazılan kodun herhangi bir hataya karşılaşmadığı sürece çalışmasıdır genellikle iki farklı şekilde kullanılır. ( While ve For )

Bit: Terim olarak en küçük depolama birimi olan bit verileri 0 ve 1 olarak depolar, daha yaygın olan byte kelimesi 8 bitten oluşur.

Dijital Ayak İzi: İnternette yapmış olduğunuz hareketleri ve işlemleri kaydedilmesi olarak düşünülebilir, çevrim içi oluşan her hareket dijital ayak izini oluşturur örnek olarak arama geçmişi örnek verilebilir.

Cloud: Türkçe adı ( Bulut ) ile bilinen Cloud sanal bir depolama alanıdır, internete ve sabit cloud varlığı olan her kullanıcı bu depoya erişebilir. Örnek olarak Drive, LifeBox ve icloud verilebilir.

Acces: Erişmek ve Erişim anlamı taşıyan acces kelimesi sanal bir depoya erişmek veya internete bağlanmak anlamında kullanılabilir.

Array: Türkçe anlamı dizi olan array kelimesi aynı veri tipine sahip olan verilerin bir olarak depolanması veya sınıflandırılması denilebilir bu veriler kendine özel veriler ile ayırt edilebilir. Örnek olarak bir toplantıya katılan kişilerin telefon numaraları örnek verilebilir.

Exception: İstisna ve beklenmedik anlamını taşıyan exception kelimesi beklenmedik, aniden gelişen ve istisnai durumlara verilen addır.

Null: Boş veya var olmayan değer olan Null herhangi bir değerin eksikliğini tanımlar.

Örnek olarak matematikte boş küme örnek verilebilir ve aynı şekilde python dilindeki bir örneği x="" şeklinde gösterilebilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

KartalSoftware Forum kurallarını okudum ve kabul ettim.