Jump to content

Veri Güvenliği


Mevlüt Kerem Kırantepe

Önerilen İletiler

   Merhaba, bu gün son günlerde oldukça artan ve genellikle hack (hacklenmek) olarak adlandırılan veri güvenliği hakkında konuşacağız. Son günlerde oldukça artan siber saldırılar sizinde kulağınıza gelmiştir elbet. Siber saldırıların tarihçesi aslında çok eskiye dayanmaktadır.

Siber Saldırıların Tarihçesi;

   Önceden beri duyduğumuz telefonla arayarak kendini polis, avukat, savcı vb. kişiler olarak tanıtan ve bireylerin sahip olduğu verileri onlara söyleyerek onlardan çeşitli yöntemlerle bir karşılık isteyen korsanlar bulunmaktaydı. Günümüz dede hala devam eden bu saldırılar ne kadar da hızı yavaşlatılmış olsada hala devam etmektedir. Bu saldırılar basitçe insanların verisini çeşitli yollardan ele geçirmek ( Sosyal Medya, Çevre, Dijital Çevresi, vb. ) ve bireyin verilerini onlara bir korku yardımıyla onlara geri satmak. ( Şantaj, Tehdit, vb. ) Günümüzde ise bu gibi saldırılar artık dijital hale gelmiştir, günümüzde ise en popüler hale gelmiş ransomware ( Fidye yazılımları ) kullanılmaktadır gene aynı şekilde bireylerin verilerini ele geçirerek ( Usulsüz bir şekilde ) onları bireylere dijital veya gerçek dünyada geri satmaktır. Fidye yazılımları genelde şirketlere gerçekleştirilse de bireylere de yapılmaktadır. Bireylerden alınan bilgiler bazen hiç fark edilmese de her zaman büyük tehditler oluşturmaktadır. 

 

Siber Saldırılar İçin Büyük Ülkeler;

* Türkiye: 2010'dan bu yana,

* Çin: 2011'den bu yana,

* Rusya: 2011'den bu yana,

* İngiltere: 2011 Kasım'dan bu yana ülkesini korumak için siber güvenliğini arttırmaktadır.

Peki Siber Saldırılar Nasıl Engellenebilir?

1 VPN;

VPN Kullanmak Ne İşe Yarar;

   "Sanal Özel Ağ" anlamına gelen VPN. Genel ağları kullanılırken korumalı bir şebeke bağlantısı oluşturmaya olanak sağlar. VPN programları internet trafiğinizi şifreler ve çevrimiçi kimliğinizi gizler. Böylece üçüncü kişilerin çevrimiçi hareketlerinizi takip etmesi ve veri çalması zorlaşır. ( Şifrenizi yazarken yıldızlı veya açık olması örnek verilebilir. )

   Aynı şekilde VPN kullanmak suç mu?

Cevap-1) İnternette kimliğinizi saklamaya, yasakları atlatmaya ve gizliliğinizi korumaya yarayan VPN'in yasal olup olmadığını merak ediyorsanız, bunun basit bir cevabı var: Evet, yasal ( Chip Haber )

Cevap-2) Bir VPN kullanarak yasadışı bir faaliyette bulunuyorsanız, o zaman ülkenizin yasalarına göre kovuşturulacaksınız demektir. Yani, bir VPN, kimliğinizi gizlemenize yardımcı olabilir; ancak uyuşturucu satmak, telif haklarını ihlal etmek, virüs yaymak vs hala yasadışıdır ve açıkçası sizi sıkıntıya düşürebilir. ( VPN MENTOR TR )

2 RPD ( Uzak Masaüstü );

   Bilgisayarınıza uzak olsanız dahi masaüstünüze girmenizi sağlayan RPD masaüstünüzdeki ve ağınızdaki tüm dosyaların erişimine imkan tanıyabilir. Bu yüzden eğer kullanma gereksinimi duymuyorsanız uzak masaüstünü bilgisayarınızdan kapatmanızı tavsiye ederiz.

3 Anti Virüs;

   Ağınızda ve Cihazlarınızda sizi virüslerden korur ancak bilgisayarınızı taramak ve yönetmek için izin ister, bu sayede gerçek olmayan anti virüs programları bilgisayarınızda düzeltmeler yapabilir. ( En basiti sizin mikrofonunuzu veya kameranızı izleye bilir. ) Bunun için ya güvendiğiniz anti virüs programlarımınızı kullanmanızı yada cihazınızı düzenli olarak sizin kontrol etmenizi öneririz.

Not; En çok kullanılan anti virüs programları aynı anda başlatıldığı zaman birbirini virüs tehditi olarak görmüştür. Çünkü ikiside bilgisayarın dosyalarını okuma ve yönetme yetkisine sahip ve arka planda çalışan uygulamalardır.

4 Çok Faktörlü Kimlik Uygulamaları;

   Çok faktörlü kimlik uygulamaları olarak adını duymamış olsakta " Google Authenticator " adını duymuş olabiliriz. Bu uygulamalar kimlik doğrulama uygulamaları olarak geçer ve bir çok sitede kullanılır. ( Outlook, Gmail, İnstagram, YouTube vb. )

 Nedir; Altı haneye sahip ve belirli aralık ile sürekli değişen bir kod oluşturur ve bu kodu iki uygulama birlikte onay veresiye kadar sürekli değiştirir onay verildiği zaman ise istenilen menü açılır.

5 Siber Güvenlik Temel Eğitimleri;

   Türkcell, BTK Akademi, vb. bir çok sitede bulunan ücretsiz veya ücretli on binlerce siber güvenlik eğitimleri var, bu eğitimlerden yararlanarak kendi verilerinizi saklamanız, korumanız veya nasıl yöneteceğinizi öğrenebilir ve daha güçlü verilere sahip olabilirsiniz.

6 Güncel Yayın;

   Ne kadar basit bir çözüm olsa dahi telefonlardaki yazılım geliştirme notlarına bakarsanız genelde hepsinde güvenlik, veri gibi bir çok başlık bulabilirsiniz, çoğu kişinin bilmediği veya fark etmediği sistem açıklarını kullanarak bireylerinin verisine ulaşmak isteyen bir çok kişi vardır bu kişiler bireylerin verisi satarak, kullanarak veya tehdit yolunu kullanarak para kazanmaktadır. Bu yüzden cihazımızı ve uygulamalarımızı elimizden gelen en kısa sürede güncelleyelim.

7 İstenmeyen E-Posta Veya SMS;

   İstenmeyen e-postalar bazı şirketler veya bireyler adına makro denilen bir program ile açılmaktadır, bu yüzden içindeki en ufak bir bağlantı bile size kötü sonuçlar doğurabilir. Spam adı verilen bu e-postaları açarken dikkatli olmak veya direkt olarak silmek önemlidir.

   Aynı şekilde E-posta ve SMS'lerde çok sık olarak gözlemlenen açılmayan resim, resim için tıkla, bağlantı çalışmaz ise tıkla, ön izlemeyi yüklemek için tıkla gibi bir çok ifade bulunmaktadır. Bu yüzden bu ve benzeri ifadeleri okurken dikkatli olmak çok önemlidir çünkü  bağlantı neyi çalıştıracağını kimse bilemez.

8 Farklı Ağlar;

   Eğer ağınızda bir virüs dolaşıyorsa rahatlıkla bağlanan bütün cihazlara erişebilir bu sebepten dolayı genellikle ücretsiz wifiler kullanıcı ve yönetici olarak iki gruptur. Aynı şekilde sizde kendi ağlarınızı ayırarak güvenliğinizi arttırabilirsiniz.
Not; Ücretsiz wifilerde virüs olup olmadığı bilinememektedir bu sebepten dolayı lütfen bütün wifi ağlarına bağlanmayın. ( Özellikle doğrulama kaydı isteyen. )

9 Güvenlik Duvarı;

   Bir çok virüs güvenlik duvarına takılır ve yöneticiye bildirilir ve aynı şekilde çoğu programda güvenlik duvarını aşamaz. Bu yüzden lütfen güvenmediğiniz uygulamalar için güvenlik duvarını kaldırmayın çünkü bilgisayarınızın güvenliği bu ayar arkasında kuruludur.

10 Yedekleme;

   Olası bir siber saldırıda verileriniz eğer yedeği bulunmakta ise verilerinizi hiç bir hasar almadan koruya bilirsiniz. Bu sebepten dolayı önemli verilerinizi yedeklemeniz sizin için çok değerlidir.

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.  Siber saldırılardan uzak kalmanız dileğiyle....

 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

KartalSoftware Forum kurallarını okudum ve kabul ettim.