Jump to content

Python #2


Önerilen İletiler

Konular:

 1.  Python Nedir?
 2. Python'un kullanıldığı yerler
 3. Python Neden Bu Kadar Popüler?
 4.  Python Editörleri
 5. Python'un iyi ve kötü yanları

Merhaba, bugün konu başlıklarındanda belli olduğu gibi python giriş, python nedir ve python editörleri konuları hakkında bilgi alacağız çok uzaltmadan ilk başlığımıza geçelim.

 • Python Nedir?

   Dijital Dünya’da Python Nedir? sorusunun yanıtının yılanlarla hiç bir ilgisi yok 🙂 Ancak çağrışımlardan kurtulamayarak logosunda bile yılan bulunduran Python; adını yaratıcısı Guido van Rossum’un İngiliz komedi grubu Monty Python’dan etkilenmesine borçlu.

Peki, Google arama sisteminin dayandığı, Youtube geliştiricilerinin faydalandığı, NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı)’nın istihbarat analizi ve kriptografi için kullandığı Python nedir?

   Python şaşırtıcı derecede kolay okunan bir programlama dildir. Yazmayı, okumayı ve öğrenmeyi kolaylaştıran basit bir söz dizimine sahiptir. İyi yazılmış bir kodu okuyabilir ve başka bir yorum yapmadan kolaylıkla anlayabilirsiniz.

   C ve Java’nın yerini alarak hızla büyüyen Python; veri analizi, web uygulamaları, göre2v otomasyonu, bilgisayar grafikleri, makine öğrenimi, nesnelerin interneti (IoT) gibi çözümlerde kullanılan oldukça güçlü bir araçtır.

 • Python'un kullanıldığı yerler

Dropbox, Instagram, Netflix, Spotify, Reddit, Facebook, Youtube, NSA ve Google Python dili kullanılan en önemli dijital projeler arasındadır. ve daha bir çok alanda python kullanılmaktadır

yapay zeka destekli yazılım oluşturmak karmaşıktır. Ancak Python ile makine öğrenimi; insanların çocuklara öğrettiği gibi, bilgisayarların belirli kalıplardan öğrenmelerine olanak tanır.

Ek olarak, Python’la yapay zeka; tahminler yapabilir, potansiyel cevapları tahmin edebilir.

“Python sinir ağı” insan beynine dayanan algoritmalardan oluşan bir sistemdir. Geliştiriciler; ağlar oluştururarak makinelerin bu ağları; örnekleri analiz ederek, öğrenmesini sağlar.

Python, verilerin uygun şekilde yönetilmesi için de çok önemli bir araçtır. Yapay zeka; yüksek verimlilik ve düşük üretim maliyetleri ile çok miktarda karmaşık veriyi işleyebilir.

Python ile makine öğrenimi, algoritmaların kullanılmasıyla veri analizini basitleştirir.

Python, bot oluşturmak için de kullanılır. Botlar, internet üzerinden belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanılan ve tekrarlayan eylemleri insanlardan çok daha hızlı yürüten programlardır.

Web geliştirme açısından Python, arka uç web uygulamalarının geliştirilmesi için kullanılır. Django, Flask ve Falcon geliştiricilerin web projeleri için kullandıkları en popüler frameworklerdir.

Veri madenciliği (Data Mining), eğilim tahminleri oluşturmak için büyük veritabanlarını analiz etme sürecidir ve oldukça karmaşıktır. Veri bilimcileri büyük miktarlarda bilgiyi araştırıp belirli varsayımları bunlara dayandırır. Veri madenciliğinde Python,verileri düzenlemek ve temizlemek için kullanılır.

Grafik kullanıcı arayüzü (GUI) de Python’un kullanıldığı alanlardan biridir. GUI, insanların metin tabanlı komutlar yerine simgeler veya resimler gibi görsel öğeler kullanarak bilgisayarlarla etkileşime girmesini sağlar. Python ile GUI oluşturmak için çok sayıda modül bulunur.

Python ile oyun geliştirmek de mümkündür. PyGame muhtemelen Python kullanan birçok geliştirici için ilk tercihtir. Mükemmel kütüphanesi, oyunlar ve multimedya programları üretmek için modüller sağlar. Ek olarak, yeni başlayanlar bu çerçeveyi, oyun geliştirmeyi daha iyi anlamaya yardımcı olduğu için kullanır.

 • Python Neden Bu Kadar Popüler?

Python'a bir çok kişi merak için girsede python'un evrensel olması ve büyük küçük herkese hitap etmesi onu daha çok popüler yapar. Çünkü python kolay anlaşılır, yorumlanabilir ve altarnatigli bir dildir.

Stack Overflow Verileri

Python’un popülerliğini anlamak için avantajlarına göz atmalıyız:

Ekosistem

Python çok amaçlı bir programlama dilidir ve belirli kullanımlarla sınırlı değildir. Zengin modül ve kütüphane ekosistemi birçok alanı ve sektörü kapsar.

En popüler Python araçlarından biri Django’dur. Hızlı gelişimi teşvik eder ve modern web sayfalarını oluşturmak için mükemmel düzenleme araçları sunar. Ayrıca birden fazla uygulamaya hizmet veren bir İçerik Yönetim Sistemi olan Wagtail’i içerir.

Veri bilimi için, Pandas (Python Veri Analizi Kütüphanesi) yüksek performanslı ve kullanımı kolay veri analiz araçları sağlar. Bu alanda, hızlı prototiplemeyi mümkün kılan açık kaynaklı makine öğrenme frameworkleri PyTorch ve TensorFlow ile tamamlanır. OpenCV (Açık Kaynak Görüntü İşleme Kütüphanesi) de Python’un güçlü bileşenleri arasındadır.

Python, C ++ ve PHP’nin yanında Facebook’u oluşturmak için kullanılan üçüncü en popüler dildir.

Not: PHP nin ise en çok kullanılan dil olması serverları ve veri tabanıdır.

Python'un bu kadar popüler olmasını tek bir fotoğraf ile anlatmayı tercih ederim aslında,

python-Stack-Overflow.jpg

 • Python Editörleri;

Python editörleri bana ne zaman sunulsa ben onları iki ana başlıkta sunmayı istiyorum, çünkü sizin yapıcağınız ve projenize göre python editörü her zaman değişicektir. Örneğin küçük bir kod denemek için bir dosya kaydetmeye gerek yok çünkü bunu web üzerinden rahatça yapabilirsiniz.

1. Web Editörleri;
   Sadece internet bağlantınız olması durumunda ücretsiz bir şekilde bağlanarak kod yazabileceğiniz internet siteleridir.

Avantajları;

 • Yer kaplamazlar,

2. Yerel Editörler;

   Cihazınıza ( Bilgisiyar veya telefon ) kurduğunuz zaman internet bağlantınız olmasa dahi 7/24 kod yazabileceğiniz editörlerdir,

Avantajları;

 • Cihazınızda yer kaplarlar,
 • Dosyalarınızı kaydederler bu sayede onlara ulaşa bilirsiniz. ( Kaybolmazlar )

 

Editör Örnekleri;

 • Giriş Seviyesi İçin;
 1. Web,
 2. İdle ( Python'un kendi uygulaması )
   
 • Orta Seviye İçin;
 1. Web,
 2. İdle,
 3. visual studio code,
   
 • İleri Seviye İçin
 1. Web,
 2. İdle,
 3. visual studio code,
 4. Atom,

Not; Editörler karmaşıklık sırasına göre düzenlenmistir.

Not; İdle sadece python için kullanılır yani karmaşık değildir, yeni başlayanlar için gayet uygundur.

 • Python'un Avantajları;

   Aslında az önceden beri python hakkında basit basit çağırışımlar yapmıştık ama bunları birleştirelim,

 1. Evrensel bir dildir,
 2. Dinamik bir dildir,
 3. Yorumlanabilir,
 4. Verimli,
 5. Ezberlenmesi ve okunması kolay,
 6. Ücretsiz ve açık kaynaklı
 7. Altarnetif kodları var (Birleşke Dil)

Python'un Dezavantajları;

 1. Yavaş,
 2. Verimli belleği yok,
 3. Veri tabanı erişimi,
 4. Uzun zamanlı hatalar
 5.  
 6.  

 

 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

 • Başlık Python #2 olarak değiştirildi

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

KartalSoftware Forum kurallarını okudum ve kabul ettim.